General Information

Institutional Information: Mühendislik Fakültesi, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü, Bilgisayar Yazılımı Anabilim Dalı
Research Areas: Computer Sciences, Artificial Intelligence, Computer Learning and Pattern Recognition, Software, Software Engineering, Industrial Engineering, Stochastic Modeling, Stochastic Processes, Optimization Theory and Methods, Heuristic Methods, Engineering and Technology

Metrics

Publication

128

Citation (WoS)

91

H-Index (WoS)

6

Citation (Scopus)

303

H-Index (Scopus)

8

Project

19

Intellectual Property

1

Thesis Advisory

25

Open Access

8
UN Sustainable Development Goals

Biography

 Prof. Dr. Tuncay YİĞİT, 1974 yılında Isparta’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Isparta’da tamamladı.1993 yılında Lisans eğitimine Gazi Üniversitesi, Teknik Eğitim Fakültesinde başladı ve Yüksek Lisans ve Doktora eğitimini sırası ile 2000 ve 2005 yıllarında yine aynı üniversitede tamamladı. 2010 yılında ÜAK dan bilgisayar bilimleri ve mühendisliği alanında doçentlik, 2015 yılında ise profesörlük unvanını aldı.

Çalışma yaşamına 1997 yılında Milli Eğitim Bakanlığında Öğretmen olarak başladı. 1998 yılında Gazi Üniversitesi’nde araştırma görevliliğine atandı. 2006 yılına kadar aynı üniversitede araştırma görevlisi olarak ve 2006-2007 yılları arasında öğretim görevlisi olarak çalıştı. 2007 yıllında Süleyman Demirel Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde Öğretim Üyesi olarak göreve başladı ve aynı üniversitede 2010 yılında doçent ve 2015 yılında da profesör olarak atandı.

İdari olarak, 2005-2007 yılları arasında Gazi Üniversitesi Atatürk Meslek Yüksek Okulu Müdür Yardımcılığı ve Bilişim Enstitüsü Uzaktan Eğitim Koordinatörlüğü görevlerinde bulundu. 2008 yılında Kurucu Müdür olarak atandığı, Süleyman Demirel Üniversitesi Uzaktan Eğitim Meslek Yüksek Okulu Müdürlüğü görevini 2011 yılında tamamladı. 2011-2013 yılları arasında ve 2015 yılından bu güne kadar Süleyman Demirel Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanlığı görevini sürdürmektedir.

Akademik alanda, yapay zeka, yazılım teknolojileri, bilişim sistemleri ve uzaktan eğitim alanlarında; 55 tanesi ulusal ve uluslararası endeksler tarafından taranan hakemli dergilerde makalesi, 50’nin üzerinde ulusal ve uluslararası bildirisi, basılmış 7 kitap bölümü bulunmaktadır. Yönetiminde tamamlanan 13 adet yüksek lisan ve 13 adet doktora olmak üzere toplamda 26 adet lisansüstü tez çalışması tamamlatmıştır. 7 adet projede yürütücülük, 8 adet projede ise araştırmacı olarak yer almış olup, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) bünyesinde tamamlanmış projeleri, Türk Patent Enstitüsünce verilen bir Patenti bulunmaktadır.  2019 yılından Kongre Başkanı olarak başlatmış olduğu ve bu yıla kadar her yıl düzenlenen “Uluslar Arası Mühendislikte Yapay Zeka ve Uygulamalı Matematik Konferansı” Kongre Başkanlığı görevini yürütmektedir.

 SDÜ Göller Bölgesi Teknokent bünyesinde, 2008 yılında kurucusu ortağı olduğu TER Yazılım Ltd. Şti. ortaklarından olup halen Yönetim Kurulu Başkanı olarak görevi devam etmektedir. Firma uzaktan eğitim altyapı ve danışmanlık alanında faaliyet göstermektedir ve Sanal Laboratuvarlar ve Artırılmış Gerçeklik alanlarında ar-ge projeleri üretmektedir. Sırasıyla, Türk Bilim Araştırma Vakfı (TÜBAV), Akademi Bilişim Vakfı (ABV), Uluslararası Elektrik Elektronik Konsorsiyumu (IEEE) ve Bilim Geliştirme Derneği üyeliği vardır. Halen, Süleyman Demirel Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanlığı ile Bilim Geliştirme Derneği (BİLGEDER) Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerini yürütmekte olup, evli ve iki çocuk babasıdır

Contact

Email
tuncayyigit@sdu.edu.tr
Web Page
https://avesis.sdu.edu.tr/tuncayyigit
Office
20
Address
Süleyman Demirel Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 32200 , Isparta