Genel Bilgiler

Biyografi

Özgeçmiş: Antalya ili, Akseki ilçesindendir. 1961 doğumludur. İlkokulu Erenyaka köyü ilkokulunda (1972 yılında); Orta okulu Akseki Orta Okulu'nda (1977 yılında); liseyi Serik Lisesinde (1980 yılında) bitirdi. Aynı yıl kazandığı Atatürk Üniversitesi, Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi, Fen Bilimleri Bölümü, Biyoloji Öğretmenliği Anabilim Dalı'na kayıt yaptırdı ve 1984 yılında mezun oldu. Mezun olduktan sonra Üniversitelerde araştırma görevlisi olmak ve akademik kariyer yapmak amacıyla Van, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi, Atatürk Üniversitesi Fen Fakültesi, Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Eğitim Fakültesi, Cumhuriyet Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi, Selçuk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi'ne müracaat etti. toplam 11 sınava girmiştir. 12 Ekim 1984 tarihinde girdiği sınavı kazanarak atanmış ve Nisan 1985 tarihinde Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde görevine başlamıştır. Yüzüncü Yıl Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü'nde yüksek lisans yapmış(1987 yılı), aynı üniversite adına Ege Üniversitesinde doktora yapmış ve 1990 yılında mezun olmuştur.

Yüzüncü Yıl Üniversitesinde1991 yılına kadar Arş. Görevlisi olarak çalışmış, 1991 yılında  Yrd. Doç. olmuş, 1994 yılında Süleyman Demirel Üniversitesi'ne naklen geçiş yapmış, aynı üniversitede 1995 yılında doçent, 2001 yılında profesörlüğe yükseltilmiştir. Halen aynı görevde çalışmaktadır.

Araştırıcının akademik hayatından ilginç anektordlar:

Yüzüncü Yıl Üniversitesi yeni kurulduğundan ders kitabı ve notu eksiğini gidermek için Genel Biyoloji I (Botanik) adı altında bir ders notu hazırlar. Bölüme basım için müracaat eder, dekanlıkça juri kurulur ve eseri ncelenir. Olumlu rapor üzerine Rektörlük ilk yayını,  ilk ders notunu 1987 yılında 100 adet bastırır.

Araştırma görevlisi olarak Ege Üniversitesi'ne gönderildiğinde doktora tezini proje olarak Yüzüncü Yıl Üniversitesi Araştırma Fonu'na sunar ve 011 numaralı, "Van Yöresi Endemikleri" projesini yürütür.

Tarımın güçlü hale gelmesinin sanayiden geçtiğini  ve bir eksikliği anlayarak 2016 yılında kırsal kalkınmayı desteklemek amacıyla Faruk Durukan ile birlikte bir damıtma kazanı tasarlar ve imal eder. Bu makine kırsal kesimde çalıştırılmak üzere, farklı hacimlerde ve portatif olarak tasarlanmıştır.

Ülkemize emperyalist ülkelerin çeşitli yönlerden saldırılarına tepki olarak duygularını anlatmak için din, vatan, millet ve milliyetçilik değerleri  üzerinden 2018 yılında şiirler yazmaya başlar. Bu durum daha sonra Türkiye Bitkilerini şiirle anlatmaya dönüşür. İlgili eserler antoloji com.da Hasan Özçelik 2 şiirleri adı altında yayınlanmaktadır.

 

Kurum Bilgileri

Birim
Fen Edebiyat Fakültesi
Bölüm
Biyoloji Bölümü
Ana Bilim Dalı
Botanik Anabilim Dalı

İletişim

E-posta
hasanozcelik@sdu.edu.tr
Web Sayfası
http://fef.sdu.edu.tr/gulherbaryumu
Fax Telefonu
+90 246 211 4399
Ofis
Fen Edebiyat Fakültesi, Biyoloji Bölümü, No: 302o: 302
Posta Adresi
Işıkkent Mah. 5732. sokak, No: 15, Merkez, Isparta