Traditional “Simit” Production Methods


Creative Commons License

Acun S., Gül H.

ICONFOOD’22 International Congress on Food Researches, Sivas, Turkey, 14 - 16 October 2022, pp.563-568

  • Publication Type: Conference Paper / Full Text
  • City: Sivas
  • Country: Turkey
  • Page Numbers: pp.563-568
  • Süleyman Demirel University Affiliated: Yes

Abstract

Simit first took its present form in the 1590s. It was also sold as a “bagel with sugar” or a “bagel with sesame seeds” during the Ottoman period. It has become a part of Turkish culture  from the past to the present and has been one of the most consumed bakery products. The simit, which is used as a snack or a meal replacement, is loved and consumed by different age groups because it is easily accessible, economical and nutritious. There are differences between regions of Türkiye in terms of production method, taste and name of “simit”. For From past to present, basically, three types of simits are produced. The first one is "taban simit" which is baked by throwing it into the oven with a shovel like bread, a second one is “pan simit” baked in pans after fermentation, and a third one is “boiled simit” that is baked after being boiled in cauldrons with water or mixture of water and molasses. The production

method used affects the colour, taste and textural properties of the “simit”. While the “taban simit” has a flat appearance, the “pan simit” is round, and the “boiled simit” is generally curved. While the “pan simit” has a softer texture due to the added oil, the “boiled simit” has a crispy texture because it is boiled in cauldrons before baking.

Simit production varies regionally, and therefore their characteristics show differences. Differences in the production method cause the simit to be named with the province or district where it has been produced. The simit produced without adding sesame in Rize and Kastamonu is called "kel simit" by the people of the region. However, in Kastamonu, simit was registered with the name of the province, namely "Kastamonu simit". Osmaniye, İzmir, Antakya and Ankara simits are other varieties that are named with the city name because of their production method. In this study, information is given about the known production methods of simits, their properties and the distinguishing features of simits produced in different provinces.

Simit 1590’lı yıllardan günümüze kadar gelmiştir. Osmanlı döneminde şekerli ya da susamlı halka olarak da satılmaktadır. Simit ilk olarak 1590’lı yıllarda günümüzdeki şeklini almıştır. Osmanlı döneminde şekerli ya da susamlı halka olarak da satılmıştır. Geçmişten bu yana Türk kültürünün parçası haline gelmiş ve çok tüketilen fırın ürünlerinden biri olmuştur. Ayak üstü atıştırmalık ya da bir öğünün yerine kullanılan simit kolay ulaşılabilir ve besleyici olması nedeniyle farklı yaş grupları tarafından sevilerek tüketilmektedir. Üretim yöntemi ve lezzeti bakımından da bölgeler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Örneğin simite yöresel olarak İzmir’de “Gevrek”, Şanlıurfa’da “Kahke”, Rize’de “Kelkeri” de denilmektedir. Geçmişten günümüze temel olarak üç çeşit simit üretilmektedir. Birincisi ekmek gibi kürekle fırına atılarak pişirilen “taban simidi”, ikincisi fermantasyondan sonra tavalarda pişirilen “tava simidi”, üçüncüsü ise pekmez su karışımı ya da sadece su ile kazanlarda haşlandıktan sonra pişirilen “kazan simidi”dir. Kullanılan üretim yöntemi simidin rengini, tadını ve tekstürel özelliklerini etkilemektedir. Taban simidi yassı bir görünüme sahipken, tava simidi yuvarlak ve kazan simidi genellikle kıvrımlı olarak satışa sunulmaktadır. Tava simidi içerisine katılan yağ nedeniyle daha yumuşak bir dokuya sahipken kazan simidi pişirmeden önce kazanlarda

haşlandığı için biraz daha gevrektir. Bölgesel olarak simit üretimi çeşitlilik göstermektedir ve bu yüzden üretilen simitlerin özellikleri farklılaşmaktadır. Üretim yöntemindeki farklılıklar simitin üretildiği il veya ilçenin adı ile anılmasına neden olmaktadır. Rize ve Kastamonu’da susam ilave edilmeden üretilen simide bölge halkları tarafından “Kel simit” adı verilmektedir. Ancak Kastamonu’da simit ilin adıyla birlikte yani “Kastamonu simidi” olarak tescillenmiştir. Osmaniye, İzmir, Antakya, Ankara simidi ise üretim yöntemi nedeniyle ilin adıyla anılan diğer çeşitlerdir. Bu çalışmada simidin bilinen üretim yöntemleri, özellikleri ve farklı illerde üretilen simitlerin birbirinden ayrılan özellikleri hakkında bilgi verilmiştir.