ISPARTA SÜLEYMAN DEMİREL HAVALİMANINDA TİCARİ UÇUŞLAR KAYNAKLI EGZOZ EMİSYONLARININ ÇEVRESEL ETKİLERİ VE MALİYET DEĞERLENDİRMESİ


EKİCİ S., ŞÖHRET Y.

Mühendislik Bilimleri ve Tasarım Dergisi, cilt.8, sa.2, ss.597-604, 2020 (Diğer Kurumların Hakemli Dergileri)

  • Yayın Türü: Makale / Tam Makale
  • Cilt numarası: 8 Konu: 2
  • Basım Tarihi: 2020
  • Doi Numarası: 10.21923/jesd.709428
  • Dergi Adı: Mühendislik Bilimleri ve Tasarım Dergisi
  • Sayfa Sayıları: ss.597-604

Özet

Son yıllardaki havacılık alanına yapılan yatırımlar nedeniyle Türkiye’de havayolu yaygın olarak tercih edilen ulaşım yollarından birisidir. Havayoluna olan ilginin artışı daha fazla enerji tüketimi ve emisyonların oluşmasına sebep olmaktadır. Bu nedenle hava taşımacılığından kaynaklı emisyonların incelenmesi araştırmacıların dikkatini ve ilgisini çekmektedir. Bu çerçevede bu çalışma 2018 yılında Isparta Süleyman Demirel Havaalanı’nda uçaklardan kaynaklanan emisyonların çevresel ve ekonomik değerlendirmesini ele almaktadır. Çalışma sonucunda Mart ayı çevresel etki ve çevresel maliyetlerin en üst noktaya ulaştığı dönem olarak belirlenmiştir.

Airway is one of the widely preferred transportation in Turkey since investment in the sector in the last decade. Increase in interest to airway causes more energy consumption and emissions. Thus evaluation of air transportation induced emissions draws attention of researchers. In this framework the current paper discusses environmental and economic evaluation of emissions from aircraft in Isparta Süleyman Demirel Airport in 2018. At the end of the study March month of the year is determined to be the period that environmental impact and environmental cost reach peak point.