Android Tabanlı PLC Denetimli Asenkron Motor Kontrolü


ÖZSOY K. , BAKBAK A., BALIM C.

Düzce Üniversitesi İleri Teknolojileri Bilimleri Dergis, vol.5, no.3, pp.49-55, 2016 (National Refreed University Journal)

  • Publication Type: Article / Article
  • Volume: 5 Issue: 3
  • Publication Date: 2016
  • Title of Journal : Düzce Üniversitesi İleri Teknolojileri Bilimleri Dergis
  • Page Numbers: pp.49-55

Abstract

The use of mobile communication devices such as smart phones, tablets is increasing day by day and they have become an indispensable part of our daily lives. Their usage as human machine interface (HMI) for communication between machines (M2M) also increased. In this study, it is desired to show the use of smartphones in an industrial application. In this context; an android application is developed to use smart phones as HMI, a programmable logic controller (PLC) is used to run induction motor in different operating modes. The GSM module is used for communication between PLC and smart phone. Induction motor is succesfully driven via a smartphone with different driving techniques. 

Kullanımları gün geçtikçe daha da artan akıllı telefon, tablet bilgisayar gibi mobil iletişim cihazları günlük hayatımızın vazgeçilmez birer parçaları haline gelmiştir. Kullanımları yaygınlaşan bu cihazların, insan makine arayüzü (HMI) olarak mobil ağlar üzerinden makineler arası iletişimde (M2M) kullanımları artmıştır. Bu çalışmada, akıllı telefonların endüstriyel bir uygulamada kullanımı gösterilmek istenmiştir. Bu bağlamda; HMI olarak akıllı telefonları kullanabilmek için Android uygulaması geliştirilmiş, asenkron motorun farklı çalışma modlarıyla kontrolü için bir programlanabilir denetleyici (PLC) kullanılmıştır. PLC ile akıllı telefon haberleşmesi için ise GSM modül kullanılmıştır. Asenkron motor, bir akıllı telefon üzerinden farklı sürüş teknikleriyle başarıyla sürülmüştür.