General Information

Institutional Information: Ilahiyat Fakültesi, Temel Islam Bilimleri Bölümü, Hadis Anabilim Dalı
Research Areas: Social Sciences and Humanities, Theology, Hadith

Metrics

Publication

79

Project

1

Thesis Advisory

24
UN Sustainable Development Goals

Biography

ÖZGEÇMİŞ

 

Prof. Dr. TALAT SAKALLI

 

 

Talat Sakallı (Prof. Dr.): 1959 senesinde Isparta’nın Yalvaç İlçesinde doğdu.  Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi mezunu (1983) olan yazar “Aynî’nin Hadis Kültüründeki Yeri” ismindeki teziyle doktor unvanını kazandı (AÜSBE, 1987). 1989 yılında Doçent oldu. 1993 yılında kurulan Süleyman Demirel Üniversitesi İlahiyat Fakültesinin kuruluş aşamasında idarecilik ve çeşitli derslerin hocalığını yaptı. 1996 yılında aynı fakülteye Profesör olarak atandı.

 

Hâlen Süleyman Demirel Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde Hadis Anabilim Dalı öğretim üyeliği yapmaktadır.  Aynı Fakültenin Dekan Yardımcılığı, beş dönem Bölüm başkanlığı, Fakülte senatörlüğü ve Yalvaç Meslek Yüksekokul Müdürlüğü, Üniversitelerarası Kurulu Doçentlik Sınavları Jüri Kurma Komisyon üyeliği gibi idarî ve akademik görevlerde bulundu. 2012-2016 yılları arasında 4,5 sene ÖSYM Isparta Sınav Koordinatörlüğü görevini yürüttü. Ayrıca çeşitli kurul ve komisyonlarda görev aldı.

 

"Hadislerle Hoşgörü ve Kolaylık”, "Rüya ve Hadis Rivayeti”, Hadis Tartışmaları”, “Aynî ve Hadis”, Hadis Tenkidi”, ”Hadisler ve Yorumları” adlı çalışmaları yayınlanmış eserleri arasında yer alır.

 

Talat Sakallı’nın ulusal ve uluslararası dergilerde yayımlanmış çok sayıda makale ve tebliği de vardır.

 

Arapça ve Fransızca bilmektedir.

 

Evli ve üç çocuk babasıdır.

Contact

Email
talatsakalli@sdu.edu.tr
Web Page
https://avesis.sdu.edu.tr/talatsakalli
Fax Phone
+90 246211034
Office
İlahiyat Fakültesi , no: 337
Address
Anadolu Mahallesi, 4218. sok. 5/3, Isparta