Genel Bilgiler

Biyografi

ÖZGEÇMİŞ

 

Prof. Dr. TALAT SAKALLI

 

 

Talat Sakallı (Prof. Dr.): 1959 senesinde Isparta’nın Yalvaç İlçesinde doğdu.  Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi mezunu (1983) olan yazar “Aynî’nin Hadis Kültüründeki Yeri” ismindeki teziyle doktor unvanını kazandı (AÜSBE, 1987). 1989 yılında Doçent oldu. 1993 yılında kurulan Süleyman Demirel Üniversitesi İlahiyat Fakültesinin kuruluş aşamasında idarecilik ve çeşitli derslerin hocalığını yaptı. 1996 yılında aynı fakülteye Profesör olarak atandı.

 

Hâlen Süleyman Demirel Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde Hadis Anabilim Dalı öğretim üyeliği yapmaktadır.  Aynı Fakültenin Dekan Yardımcılığı, beş dönem Bölüm başkanlığı, Fakülte senatörlüğü ve Yalvaç Meslek Yüksekokul Müdürlüğü, Üniversitelerarası Kurulu Doçentlik Sınavları Jüri Kurma Komisyon üyeliği gibi idarî ve akademik görevlerde bulundu. 2012-2016 yılları arasında 4,5 sene ÖSYM Isparta Sınav Koordinatörlüğü görevini yürüttü. Ayrıca çeşitli kurul ve komisyonlarda görev aldı.

 

"Hadislerle Hoşgörü ve Kolaylık”, "Rüya ve Hadis Rivayeti”, Hadis Tartışmaları”, “Aynî ve Hadis”, Hadis Tenkidi”, ”Hadisler ve Yorumları” adlı çalışmaları yayınlanmış eserleri arasında yer alır.

 

Talat Sakallı’nın ulusal ve uluslararası dergilerde yayımlanmış çok sayıda makale ve tebliği de vardır.

 

Arapça ve Fransızca bilmektedir.

 

Evli ve üç çocuk babasıdır.

Kurum Bilgileri

Birim
İlahiyat Fakültesi
Bölüm
Temel İslam Bilimleri Bölümü
Ana Bilim Dalı
Hadis Anabilim Dalı

İletişim

E-posta
talatsakalli@sdu.edu.tr
Fax Telefonu
+90 246211034
Ofis
İlahiyat Fakültesi , no: 337
Posta Adresi
Anadolu Mahallesi, 4218. sok. 5/3, Isparta